TATA steel chess tournament 2012, Wijk aan Zee

[ 13. leden - 29. leden ]

Do Wijku lze přicestovat docela jednoduše. Já jsem vyrazil z Břeclavi vlakem do Brna. Z Brna je autobusové spojení přímo do Amsterodamu s přestupem v Praze. Cena u nejmenované společnosti je 1.900 kč. Jiná možnost je jet vlakem. Nejlepší je přímý noční spoj z Prahy do Amsterodamu za cenu 1.289 kč a vlak z Břeclavi do Prahy se slevou činní 245 kč. Posledním způsobem, jak překonat přibližně 900 kilometrovou vzdálenost, je letadlo. Nízkonákladovým letem z pražského letiště to vychází kolem 2.000 kč. Zpáteční kolem 4.000 kč, ovšem není problém zaplatit tolik pouze na jednosměrný let :-) . Z Amsterdamu je nutné nejprve místním rychlíkem nazývaným Sprinter, dorazit do Beverwijku. Asi 36km vzdálenost si vyžádá pět a půl eura. V Beverwijku doporučuji se ubytovat. Nejen kvuli blízkosti cílové destinace, ale kvuli docela pohodové, "bezlidné" oblasti. Opravdu moc lidí v ulicích nenajdete. Za dvě eura místní linkou dorazíte do místa konání.
Nejprve minete stan, ve kterém probíhají rozbory partií pro veřejnost. O kus dále již je dějiště hlavního podujatí. Přes vchodové prostory s plakáty vítězů předchozích ročníků a prodeje šachové literatury se můžete kolem recepce dostat do hracího sálu. Probíhá zde několik turnajů. Krom velmistrovských A, B i kandidátský C a další oblastní tři turnaje.

Hustota šachového obyvatelstva je zde vysoká :-)


Na vítěze čeká 10.000 euro. Ovšem se vyplatí i vyhrávat, za což se obdrží 100 euro. V pátek 20. sice David "jen" remizoval se světovou jedničkou Magnusem Carlsenem, ale jak dle jeho slov:"..jsem rád za remízu s ním." (překlad z angličtiny).
Pátky Davidovi přejí a cenný bod získal s vedoucím Levonen Aronianem a k tomu dostal i cenu za nejlepší partii kola (e500).

Nejen hráčské zastoupení měla Česká repuplika. Hlavním arbitrem byl IA Pavel Votruba.Odkaz na oficiální stránky pořadatele.

A na závěr moje ubykace v Heemskerk